-28 % pramogoms „Vichy“ vandens parke
skambinkite (8 5) 203 4400 arba parašykite konsultantui (chat)

Šuolis parasparniu iš oro baliono

Iššūkis: šuolis parasparniu iš oro baliono

Mes nuolat kviečiame pramogų organizatorius leistis į naujų iššūkių medžioklę. Išgirdę mūsų ekstremalią idėją - šuolis dviviečiu parasparniu iš skrendančio oro baliono - „Orobalionai.lt“ oreivis Vytautas Samarinas ir parasparnių skraidymo mokyklos „Arcus“ treneriai Jevgenij Blocha bei Mantas Gegužis iš karto sutiko ją įgyvendinti. Nors projektas itin pavojingas, tačiau nei vienam nepritrūko nei drąsos, nei užsidegimo šią idėją paversti realybe!

Šį ekstremalų šuolį pristato lrytas.lt bei „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistai.

Vasariška avantiūra: šuolis parasparniu iš oro baliono

lrytas.lt ║ 2013 06 05

Vasaros skrydžių sezono pradžia šiais metais buvo pažymėta ypatingai – šuoliu parasparniu iš skrendančio oro baliono. Tokią avantiūrą sumąsčiusi LaisvalaikioDovanos.lt komanda džiaugiasi, kad viską pavyko įgyvendinti iš pirmo karto.

Skrydžio idėja

„Norėjome su trenksmu paskelbti vasaros skrydžių sezono pradžią, – kalba LaisvalaikioDovanos.lt direktorius Aurimas Mažylis. – Įkalbėti parasparnių ir oro baliono pilotus leistis į tokią avantiūrą nebuvo sunku – jie tikri profesionalai, mielai priimantys iššūkius“.

Avantiūros idėja – pirmą kartą Lietuvoje iš skrendančio karšto oro baliono 1800 m aukštyje iššokti dviems parasparnio pilotams su tandeminiu parasparniu, atliekant šuolį per galvą „over head“, ir sėkmingai visiems nusileisti.

Itin didelio profesionalumo šuolis reikalauja iš parasparnio pilotų, kurie turi stipriai atsispirti nuo šuolio pakylos, kad neįšoktų į žemyn nuo oro baliono krepšio nuleistą parasparnio sparną. Iššokę, parasparnininkai turi operatyviai sutvarkyti parasparnio sparną, kad jis pilnai išsiskleistų. Viskas turėjo pavykti iš pirmo karto – nors parasparnio pilotai turi atsarginius parašiutus, tačiau jų panaudoti nesinorėjo.

Avantiūros herojai

Šešiavietį oro balioną „Stumbras“ pilotuoja patyręs „Orobalionai.lt“ oreivis Vytautas Samarinas, kuris oro balionais skraido jau virš 10 metų. Vytautas ne kartą yra pilotavęs oro balioną, iš kurio būdavo atliekami šuoliai parašiutu. „Tai įdomus projektas, iššūkis man ir visai mūsų komandai. Tai išbandymas net savo srities profesionalams“, – prieš skrydį kalbėjo pilotas Vytautas. „Orobalionai.lt“ komanda kasmet pažymi skrydžių sezono pradžią nutrūktgalvišku poelgiu. Praėjusiais metais ant degiklių ugnies jie virė kavą ir mėgavosi ja 1000 m aukštyje.

Dvivietį parasparnį „Laisvalaikio dovanos“ valdo patyrę parasparnių skraidymo mokyklos „Arcus“ treneriai Jevgenij Blocha ir Mantas Gegužis, daugkartiniai Lietuvos ir tarptautinių parasparnių varžybų prizininkai. „Norim įrodyti sau ir kitiems, jog tai įmanoma – toks noras skatina imtis šio projekto ir išbandyti save“, – kalba Jevgenij. „Arcus“ instruktoriai – taip pat tikri avantiūristai: 2012 m. sezoną uždarė su parasparniu nusileisdami į važiuojantį bestogį automobilį. Tad idėja iššokti iš skrendančio oro baliono jų visai negąsdino.

Kylam

Ankstų gegužės 29-osios rytą avantiūros dalyviai susitiko Trakuose ir pajudėjo link starto vietos prie Senųjų Trakų. Pakyla, ant kurios stovės parasparnio pilotai, jau pritvirtinta, atliekami bandomieji Jevgenij ir Manto šuoliai nuo pakylos ant žemės, oro balionas jau paruoštas didžiajam skrydžiui.

7 val. 2 min. oro balionas atsiplėšia nuo žemės ir pradeda greitai kilti į dangų. Oro baliono pilotas Vytautas susisiekia su valstybine įmone „Oro navigacija“ ir praneša, kad planinis skrydis pradedamas.

Dangus itin giedras, matosi Kaunas, Alytus, Kėdainiai, Jonava, Vilnius. Oras puikiai tinka šiai avantiūrai. Per 10 minučių pasiekiamas 2000 m aukštis ir Vytautas duoda leidimą parasparnio pilotams užlipti ant pakylos ir pasiruošti šuoliui.

Šuolis

Šuolis gali būti atliktas tik tada, kai oro balionas žemėja 3 m/sek. greičiu. Palikus oro balioną 200 kg svoriui (būtent tiek sveria 2 parasparnio pilotai su pilna skrydžio amunicija: atsarginis parašiutas, aukščio matavimo ir navigacijos įranga), oro balionas palengvėja ir šauna į viršų, todėl gali būti deformuojamas baliono kupolas. Tad 3 m/sek. žemėjimas sustabdo baliono šūvį į viršų ir, net palengvėjęs, oro balionas stabiliai gali skristi toliau.

7 val. 13 min. parasparnio pilotai užlipa ant pakylos ir ruošiasi šuoliui. Parasparnio sparnas išmetamas žemyn iš oro baliono krepšio, jis tvarkingai išskleidžiamas, kad šuolio metu nesusipainiotų stropai. Oro balionas pradeda žemėti 3 m/sek. greičiu, tačiau parasparnio sparnas pagauna vėjo gūsį ir tampa tarytum būrė, blaškoma oro srovių. Šuolis negali būti atliktas, Jevgenij ir Mantas tvirtai laikosi įsikibę į oro baliono krepšį ir laukia, kol baigsis vėjo gūsis. Oro balionas vėl kyla į 2000 m aukštį ir laukiama ramesnio oro.

Antras bandymas baigiasi panašiai – vėjo gūsio blaškomas parasparnio sparnas vėl nėra tinkamas šuoliui. Avantiūros dalyviai daro kelių minučių pertrauką, pailsi ir vėl ruošiasi šuoliui.

7 val. 29 min. parasparnio sparnas vėl nuleidžiamas žemyn, avantiūros dalyvių laukia trečiasis dublis. Oro balionui iš lėto žemėjant iki 1800 m aukščio, parasparnio sparnas paruošiamas šuoliui. „Orobalionai.lt“ pilotui davus leidimą šuoliui, pasigirsta Jevgenij ir Manto skaičiavimas „Vienas, du, trys“ ir... Sinchroniškas parasparnio pilotų atsispyrimas nuo pakylos, tandeminis šuolis per galvą „over head“ ir džiaugsmo šūksniai „Juchuuuu“, rodantys, kad šuolis atliktas sėkmingai! Per kelias sekundes parasparnio sparnas pilnai išsiskleidžia danguje ir lėtai sklendžia ore.

Oro balionas žemėja bei pasiveja besileidžiantį parasparnį. Parasparnis sklendžia ratais aplink oro baliono kupolą, parasparnio pilotai daro akrobatinius triukus, mėgaujasi skrydžio laisve. Užsimezga tikra oro baliono ir parasparnio draugystė.

7 val. 45 min. kojoms palietus žemę Vievio apylinkėse, projekto dalyvius apima didelis džiaugsmas ir supratimas, kad ši avantiūra bus įrašyta į Lietuvos aviacijos istoriją. „Planinis skrydis baigtas“ – per raciją ištarti oro baliono piloto Vytauto žodžiai pakeičia šios avantiūros statusą į „Done!“.

Skaityti daugiau >

Ekstremalus ir unikalus šuolis: lietuviai iš oro baliono šoko su parasparniu (įspūdingi vaizdai)

„Lietuvos ryto“ televizija ║ 2013 06 05

Vasaros skrydžių sezono pradžia šiais metais buvo pažymėta ypatingai – šuoliu parasparniu iš skrendančio oro baliono. Avantiūros idėja – pirmą kartą Lietuvoje iš skrendančio karšto oro baliono 1800 m aukštyje iššokti dviems parasparnio pilotams su tandeminiu parasparniu, atliekant šuolį per galvą „over head“, ir sėkmingai visiems nusileisti.

Žiūrėti video >