Ką gaminti per Kalėdas?

Šventės – tai laikas, kai prie stalo susirenka visa šeima pasidalinti džiaugsmu, dovanomis ir, žinoma, gardžiu maistu. Jaukią atmosferą, kalėdines dekoracijas ir eglutės kvapą papildo aromatingi patiekalai. Vis tik, išsirinkti tobulą Kalėdų meniu gali būti sunku. Visi nori, kad gaminami patiekalai būtų įdomūs ir suteiktų svečiams didelį pasitenkinimą. Pateikėme idėjų, ką gaminti per Kalėdas, kad jūsų stalas būtų gausiai padengtas gardžiais patiekalais!

Ką gaminti Kalėdoms?

Jei nežinote, ką gaminti Kalėdoms, mielai patarsime! Tačiau prieš pereinant prie konkrečių patiekalų ir receptų, verta pagalvoti, kuo Kūčių vakaro patiekalai skiriasi nuo tų, kurie ant stalo  pasirodo gruodžio 25 ir 26 dienomis. Kūčios yra pasninko diena, todėl tradiciškai vengiama valgyti mėsą. Išimtis yra žuvis. Tradicija taip pat reikalauja paruošti dvylika Kūčių vakaro patiekalų, simbolizuojančių dvyliką apaštalų. Tačiau griežtų taisyklių dėl patiekalų, kurie turėtų būti ant stalo, nėra. Prieš valgį visi susirinkusieji pasidalina kalėdaitį ir pasako vieni kitiems palinkėjimą. Kūčių vakarą dažnai patiekiami žuvies patiekalai, ypač silkė, kuri yra pagrindinė vakaro žvaigždė, nes ją galima paruošti labai įvairiai. Ką dar galima gaminti šventėms? Grybai ir naminiai kūčiukai taip pat yra tarp daugelio tradicinių Kūčių vakaro patiekalų.

Iš kur atsirado Kūčių vakaro pasninko paprotys ir kokius patiekalus dažniausiai valgome gruodžio 25 ir 26 dienomis? Kūčios – laukimo ir dvasinio pasiruošimo Jėzaus Kristaus gimimui diena. Pasninkas ir susilaikymas yra skirti mus priartinti prie Dievo. Mėsos vengimas yra pasiaukojimo, atgailos ir apsivalymo simbolis. Tai padeda sutelkti dėmesį į dvasinę šventės pusę, o ne į fizinį valgymo malonumą. Nors mėsa į Kūčių vakaro meniu neįtraukta, žuvį valgyti leidžiama. Skirtingai nuo Kūčių, pirmoji ir antroji Kalėdų dienos yra laikas, kai ant stalų dominuoja mėsos patiekalai, tokie kaip kepta višta ar kalakutas, kepsniai ir įvairūs mėsos vyniotiniai. 

Pasninko tradicijos laikymasis priklauso ir nuo religingumo laipsnio, individualių įsitikinimų bei regioninių papročių. Šiais laikais daugelis šeimų pritaiko tradicinius papročius prie savo įsitikinimų, gyvenimo būdo ir maisto pasirinkimo. Daugeliui šventės yra tiesiog galimybė pabūti su šeima ir artimaisiais, o maistas, nors ir svarbus, bet yra tik vienas šventės elementas,  pasninkas šioje situacijoje jiems neturi didelės reikšmės. 

Pažvelkite į mūsų idėjas, ką gaminti per Kalėdas. Paruošėme įvairių pasiūlymų!

Kokį maistą valgyti per Kalėdas?

Šventės – tai magiškas laikas, kurį leidžiame su artimaisiais, mėgaujamės nepakartojamais patiekalais. Ant Kalėdų stalo turi būti tradiciniai patiekalai, tačiau verta nustebinti ir savo šeimą kažkuo nauju bei originaliu. Pavyzdžiui, tikra vakaro žvaigžde gali tapti vištienos suktinukai, įdaryti špinatais ir fetos sūriu, patiekiami su aromatingu slyvų padažu. Nepamirškime ir saldumynų – meduoliai, sūrio pyragas ar aguonų pyragas yra klasika, kuri visada džiugina gomurį. Tačiau šviežumo ir naujų skonių į Kalėdų meniu gali įnešti modernūs kepiniai, tokie kaip pyragas su baltuoju šokoladu ir avietėmis ar tiramisu su miško uogomis. Žinoma, tinkamas patiekalų pasirinkimas priklauso nuo konkrečios šeimos individualių pageidavimų ir kulinarinių tradicijų, todėl verta eksperimentuoti ir paieškoti savų, unikalių receptų, kurie tiesiog karaliaus ant Kalėdų stalo.

Ką gaminti per Kūčias? Pristatome unikalius patiekalus, kurie nustebins svečius prie Kūčių stalo:

Risotto su moliūgu ir grybais, kuriam reikia: 1 puodelio arborio ryžių, ½ mažo moliūgo, 200 g grybų, 1 svogūno, 2 skiltelių česnako, 1 l daržovių sultinio, ½ puodelio baltojo vyno, druskos, pipirų, alyvuogių aliejaus, šviežių petražolių.

Paruošimas:

Moliūgą ir grybus supjaustykite nedideliais gabalėliais.

Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite susmulkintą svogūną ir česnaką, pakepinkite, kol suminkštės ir taps auksinės spalvos.

Sudėkite moliūgą ir grybus, pakepinkite kelias minutes.

Suberkite ryžius ir pakepinkite dar 2 minutes.

Supilkite vyną ir virkite, kol skystis susigers.

Palaipsniui pilkite sultinį, maišykite, kol ryžiai taps al dente.

Pagardinkite druska, pipirais ir pabarstykite supjaustytomis petražolėmis.

Tofu grybų padažas, kuriam reikia: 400 g tofu, 200 g šviežių grybų (pvz., pievagrybių, baravykų), 1 svogūno, 2 skiltelių česnako, 1 puodelio daržovių sultinio, 2 šaukštų sojų padažo, 2 šaukštų augalinės grietinėlės, druskos, pipirų, aliejaus kepimui, šviežių petražolių.

Paruošimas:

Tofu nusausinkite ir supjaustykite griežinėliais.

Keptuvėje įkaitinkite aliejų, apkepkite tofu iš abiejų pusių iki auksinės spalvos, atidėkite į šalį.

Toje pačioje keptuvėje pakepinkite susmulkintą svogūną ir česnaką.

Suberkite susmulkintus grybus ir pakepinkite kelias minutes.

Supilkite sultinį ir sojų padažą, troškinkite 10 minučių.

Įpilkite augalinės grietinėlės, pagardinkite druska ir pipirais.

Padažą užpilkite ant tofu ir prieš patiekdami pabarstykite petražolėmis.

Abu patiekalai ne tik skanūs, bet ir sveiki bei spalvingi, todėl puikiai atrodys ant Kūčių ar Kalėdų stalo. Dabar jūs žinote, ką gaminti Kūčioms be mėsos. Pažiūrėkite, kokius kalėdinius patiekalus su mėsa verta apsvarstyti!

Anties krūtinėlė su aviečių padažu:

Aromatinga, gardi antienos mėsa kartu su šiek tiek rūgštoku, saldžiu aviečių padažu – originalus pasirinkimas, patiksiantis jūsų svečiams.

Jautienos suktinukai su džiovintomis slyvomis ir migdolais:

Saldžiu ir sodraus skonio įdaru iš džiovintų slyvų ir traškių migdolų įdaryta jautiena – būdas nustebinti savo artimuosius.

Kalakutiena spanguolių padaže su apelsinu:

Saldžiarūgštis spanguolių padažas su citrusine nata kalakutienai suteikia išskirtinumo, dėl kurio šis patiekalas įsimins ilgam.

Šonkauliukai raugintuose kopūstuose:

Tai aromatingas ir sotus patiekalas, kuriame sultingi mėsos gabaliukai dera su rūgštesne troškintų raugintų kopūstų nata.

Nežinote kokius desertus ruošti? Štai keletas variantų! Galbūt svečiams patiktų šaltas sūrio pyragas su aviečių putėsiais, šokoladinis pudingas su vyšniomis, bandelės su baltuoju šokoladu ir spanguolėmis ar morengai su egzotiniais vaisiais? Tai tik keletas pasiūlymų, kuriuos verta apsvarstyti. Atsakymas į klausimą, ką gaminti Kalėdoms, yra itin dažnas: kiek žmonių, tiek daug pageidavimų ir idėjų!

Kas yra tradicinis Kalėdų maistas? Patiekalų sąrašas

Pateikiame garsiausių ir tradiciškiausių Kalėdų patiekalų, dažnai sutinkamų ant Kalėdų stalų Lietuvoje, sąrašą. Pažiūrėkite, ką lietuviai mėgsta valgyti per Kalėdas! 

Barščiai su auselėmis – tradicinė burokėlių sriuba, patiekiama su mažais kukuliais, įdarytais grybais ypač populiarūs Suvalkijos krašte.

Karpis – klasikinė Kūčių žuvis, ruošiama įvairiai, dažniausiai kepama arba gaminama drebučiuose.

Virtiniai su kopūstais ir grybais – tradiciniai kukuliai, įdaryti su raugintais kopūstais ir džiovintais grybais.

Džiovintų vaisių kompotas – gėrimas iš džiovintų vaisių, daugiausia slyvų, obuolių ir abrikosų.

Aguonų pyragas – vyniotinis iš mielinės tešlos, įdarytas aguonomis.

Meduoliai – saldus pyragas, pagardintas prieskoniais su medumi, cinamonu, saldžia glazūra.

Kalėdinis paštetas – mėsos paštetas, gaminamas iš kepenų.

Silkė aliejuje su pagardais – marinuota silkė, patiekiama šalta su svogūnais, obuoliais ar grietinėle, kitokiais pagardais, kurių yra labai daug rūšių.

Obuolių pyragas – gardus desertas, kurį galima patiekti su cukraus pudra ar ledais.

Lašiša – dažniausiai patiekiama su vieno kąsnio sumuštinukais, tortilijų suktinukais ar kepta orkaitėje.

Jau turbūt žinote, kokie patiekalai pasirodys ant jūsų kalėdinio stalo. Ir nors tradicinių Kūčių patiekalų samprata tikrai skiriasi priklausomai nuo regiono, miesto ar tarp skirtingų šeimų, minėti patiekalai turi senas lietuvių virtuvės tradicijas. 

Nepriklausomai nuo to, ar rinksitės klasikinius patiekalus, ar pasiryšite kulinariniams eksperimentams, svarbiausia – leisti laiką su artimaisiais ir su jais dalintis džiaugsmu ir meile. Tegul Kalėdų magija papildo jūsų namų atmosferą, o kalėdiniai valgiai ir jų ruošimas drauge suteikia daug malonių prisiminimų. Klausimas, ką gaminti Kalėdoms, jums nebekels problemų. Šioje šventinėje beprotybėje nepamirškite pasirūpinti tinkama kalėdine dovana kiekvienam mylimam žmogui. Gero apetito ir linksmų Kalėdų!

Comments

comments