Ar Kalėdų Senelis egzistuoja?

Kalėdų Senelis yra daugybės pasakų, istorijų ir vaikų svajonių herojus visame pasaulyje. Daugeliui tai yra džiaugsmo, gerumo ir dosnumo simbolis, taigi ir visko, kas gražiausia per Kalėdas, įsikūnijimas. Atėjus gruodžiui, patys mažiausieji žiūri į dangų, ieškodami skubančių rogių, kurias tempia šiaurės elnių banda. Bet ar Kalėdų Senelis tikrai egzistuoja? O gal tai tik žmogaus fantazijos vaisius? Atsakymas į šiuos klausimus nėra toks akivaizdus, ​​kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kviečiame paskaityti ir sužinoti.

Ar Kalėdų Senelis egzistuoja?

Prieš atsakant į klausimą, ar Kalėdų Senelis egzistuoja, verta pastebėti, kad pagal įvairių šalių tradicijas ne jis vienintelis dovanas atneša Kūčių vakarą. Daug kas priklauso nuo šalių, regionų ir šeimose puoselėjamų tradicijų. Pavyzdžiui, Čekijoje ir Vengrijoje dovanėles Kalėdų Seneliui (Mikulasui) atnešti padeda angelas ir nykštukas, Italijoje per tris Karalius dovanas dalina ragana, o Kroatijoje ar Ispanijoje vaikus aplanko kūdikėlis Jėzus. Lietuvoje vaikus džiugina senelis Kalėda.

Tačiau visi šie personažai yra labiausiai atpažįstamo Kalėdų Senelio atitikmenys. Apkūnaus vyro su balta barzda ir raudonu kostiumu įvaizdis giliai įsišaknijo Vakarų Europos kultūroje, taip pat ir Lietuvoje. Kūčių vakarą milijonai vaikų bando pastebėti skraidančio elnio traukiamas roges ir jose esančią garsiąją figūrą. Jei sutiktumėte su tokiu jo įvaizdžiu, atsakymas į klausimą, ar Kalėdų Senelis egzistuoja, atrodo akivaizdus – ne. Juk šiaurės elniai negali skristi, be to, per vieną naktį neįmanoma aplankyti visų pasaulio namų. Tačiau visoje istorijoje yra dalelė tiesos. Galbūt jau teko girdėti, kad daugelis žmonių kasmet apsilanko Tolimojoje Šiaurėje susitikti su Kalėdų Seneliu ir jo drąsiais elfais. Taigi pradėkime Kalėdų Senelio paieškas nuo pradžių.

Iš kur atsirado Kalėdų Senelio tradicija?

Ieškant atsakymo į klausimą, ar Kalėdų Senelis egzistuoja, reikia grįžti į praeitį. Pasirodo, Kalėdų Senelio tradicijos šaknys siekia istorinę asmenybę – šventąjį Nikolajų iš Myros. Jis buvo vyskupas, gyvenęs IV amžiuje regione, dabartinėje Turkijoje. Mirus tėvams, jis nusprendė visą savo turtą atiduoti vargstantiems ir atsidėjo dvasininkijai. Vyskupas įėjo į istoriją kaip nepaprastai dosnus žmogus, visuomet pasiruošęs padėti kitiems. Viena populiariausių su juo susijusių legendų pasakoja, kaip jis išgelbėjo tris seseris nuo prostitucijos, padovanodamas joms aukso maišus, kurie turėjo būti panaudoti kaip kraitis. Kita legenda pasakoja apie stebuklingą jūreivių išgelbėjimą per audrą jūroje. 

Po Nikolajaus mirties paplito jo, kaip šventojo, kultas, o jo relikvijos tapo piligriminių kelionių objektu. Laikui bėgant, vyro mirties dieną – gruodžio 6-ąją – pradėtas praktikuoti paprotys dovanoti vienas kitam dovanas, kurios turėjo pagerbti ir atminti Myros vyskupo Nikolajaus dosnumą. Šiai tradicijai išplitus anglosaksų šalyse, personažas greitai pradėtas derinti su vietinio folkloro ir mitologijos elementais, o vėliau – papildomai sukurtas plačiai suprantamos kultūros ir galiausiai didelių įmonių, norinčių šį įvaizdį panaudoti savo rinkodaroje. 

Taigi, jei jums įdomu, ar Kalėdų Senelis yra tikras, atsakymas yra taip ir ne. Kitaip tariant, jis yra istorinė asmenybė ir su juo susijusios tradicijos puoselėjamos iki šių dienų. Nors tikrai galime teigti, kad dabartinis jo įvaizdis yra vaizduotės vaisius, negalima teigti, kad jis nieko nereiškia ir visiškai skiriasi nuo tiesos. Šiais laikais tikrai galima aplankyti Kalėdų Senelį ir jo drąsius elfus bei elnius – juos rasite Laplandijoje.

Ar Kalėdų Senelis gyvena Laplandijoje?

Kai vaikai dar kartą jūsų paklaus, ar Kalėdų Senelis egzistuoja ir kur jis gyvena, galite ramia sąžine atsakyti, kad jį galima rasti Laplandijoje. Tai Suomijos regionas, esantis šiaurinėje šalies dalyje. Oficialus Kalėdų Senelio kaimelis yra ten, tiksliau, netoli Rovaniemio miesto. Tai vienas didžiausių turistinių objektų, kasmet į Suomiją pritraukiantis tūkstančius turistų. Šioje vietoje galima susitikti su Kalėdų Seneliu, apsilankyti jo dirbtuvėse, kur „ruošiamos“ dovanos, iš oficialaus pašto išsiųsti laiškus ir atvirukus su specialiais antspaudais artimiesiems. Vaikams taip pat organizuojamos įvairios atrakcijos, suteikiančios lankytojams dar daugiau įspūdžių ir smagių pramogų.

Ar Laplandijoje yra Kalėdų Senelis, greičiausiai jau nekyla abejonių. Be to, čia galite lankytis ištisus metus! Tokia smagi ir įspūdžių kupina kelionė į Suomiją bus puiki dovana tiek mažesniems, tiek vyresniems vaikams. Ir ne tik per Kalėdas! Jei ieškote daugiau idėjų originaliai Kalėdų dovanai, būtinai peržiūrėkite mūsų pasiūlymus. Pasirinkę įspūdžio dovanų kuponą suteiksite savo artimiesiems dar daugiau nepakartojamų prisiminimų, nuostabių emocijų ir gražių potyrių, kuriuos jie norės pakartoti vėl ir vėl!

Comments

comments