Gražiausios Kalėdų tradicijos pasaulyje

Artėjant Kalėdoms, juntame pamažu visus apimančią šventinę nuotaiką. Staiga visi tampame geri, draugiški, dosnūs… Viena po kitos prasideda labdaringos akcijos, vedami bendruomeniškumo imame daugiau dėmesio skirti tiems, kuriems galbūt trūksta žmogiškos paramos. Tokios iniciatyvos vyksta visame pasaulyje, tad šiandien kviečiame Jus susipažinti su pora gražių kalėdinių tradicijų, įsitvirtinusių kitose pasaulio šalyse.

shutterstock_115478437 Australija: „Giesmės žvakių šviesoje“

„Giesmės žvakių šviesoje“ – tai kasmetinis renginys, vykstantis Kūčių vakarą Australijoje. Jo metu žmonės renkasi viešose erdvėse, dažniausiai parkuose, ir, žvakių šviesoje, akompanuojant muzikantams, gieda Kalėdų giesmes.

 

Šios gražios tradicijos pradininkais laikomi Pietų Australijoje, Muntos mieste XIXa. gyvenę kalnakasiai. Kūčių vakarą jie rinkdavosi giedoti giesmių, prie apsauginių šalmų briaunų prisitvirtinę žvakeles. Ilgainiui ši tradicija paplito visoje Viktorijos valstijoje, ypatingai jos sostinėje Melburne, tačiau už jos išpopuliarėjimą visoje šalyje yra „atsakingas“ vienas žmogus – australų radijo pranešėjas Normanas Banksas.

Stock Photo

1937-ųjų metų Kūčių naktį, po naktinės pamainos eidamas namo, pro vieno namo langą Banksas išvydo liūdnai gražų vaizdą – apšviesta žvakelės, senyva moteris sėdėjo lovoje, per radiją klausėsi kalėdinių giesmių ir dainavo kartu. Galvojant apie visus, kurie Kalėdas sutinka vieniši, jam kilo idėja suburti žmones, kad jie visi kartu galėtų giedoti Kalėdų giesmes žvakių šviesoje. Pirmasis Bankso inicijuotas susibūrimas įvyko kitais metais, per 1938-ųjų Kūčias, Melburne. Nuo pat pradžių jis susilaukė neįtikėtino palaikymo – į renginį susirinko daugiau nei 10 tūkstančių žmonių!

 

Nuo to laiko tokie susibūrimai imti rengti visoje šalyje ir dabar be jų Kūčių vakaras australams tapo tiesiog nebeįsivaizduojamas. „Giesmės žvakių šviesoje“ vyksta kiekviename mieste ir miestelyje, kaskart pritraukdamos minias šventiškai nusiteikusių žmonių.

 

Didžioji Britanija: „Dėžučių diena“

Gruodžio 26-oji Lietuvoje žinoma tiesiog kaip antra Kalėdų diena. Didžiojoje Britanijoje šią dieną irgi įprasta minėti džiaugiantis jau atplėštomis dovanomis ir baiginėjant kalėdinius valgius, tačiau jie turi ir dar vieną tradiciją – „Dėžučių dieną“ (ang. Boxing Day). Ši tradicija „susideda“ iš dviejų senų britų papročių.

 

Pirmojo papročio atsiradimas siejamas su Bohemijos kunigaikščio Vaclovo legenda. Vienoje populiarioje Kalėdų giesmėje pasakojama apie tai, jog gruodžio 26-ąją kunigaikštis Vaclovas išvydo per audringą pūgą šakas renkantį vargetą. Jam labai pagailo žmogaus, tad jis iš pilies paėmė maisto ir vyno, ir pats per pūgą nugabeno gėrybes iki valstiečio durų, taip pradėdamas dosnią aukojimo tradiciją.

 

Nors legenda skamba labai gražiai, tačiau manoma, jog iš tiesų „Dėžučių dieną“ pradėjo anglikonų bažnyčia. Advento metu šalia bažnyčių buvo pastatomos dėžės, į kurias parapijiečiai mesdavo savo aukas. Antrąją Kalėdų dieną dėžių turinys būdavo ištraukiamas ir išdalinamas vargšams.

iStock_000014483299Small

Antrasis britų paprotys į šiuos laikus atkeliavo iš viduramžių. Pirmąją Kalėdų dieną visi tarnai privalėjo dirbti savo valdovams, tačiau antroji šventės diena būdavo skirta jiems praleisti su šeima. Prieš išleisdami namo tarnus, valdovai įteikdavo jiems dėžutes su dovanomis – padėką už ištikimai tarnautus metus.

 

Šiuolaikiniame pasaulyje abu šie papročiai įgavo šiek tiek kitokias formas ir susiliejo į vieną „Dėžučių dienos“ dosnumo tradiciją. Šią dieną Didžiojoje Britanijoje kiekvienos įmonės vadovai savo darbuotojams įteikia dovanas, tik dažniausiai jau moderniu piniginės premijos pavidalu, o mokyklos, visuomeninės organizacijos ir apskritai visi norintieji renka labdarą, kurią vėliau išdalina vargingai gyvenantiems žmonėms.

 

Nors Lietuvoje šių tradicijų neturime, tačiau juk ir be jų galime būti geresni. Linkime ir Jums pasiduoti kalėdiniam „virusui“ ir su visais dalintis šventine šiluma bei gerumu!

 

Comments

comments