Seniausi ir keisčiausi pasaulio muziejai

Nuo 1977 m., gegužės 18 d. žymi Tarptautinę muziejų dieną. Ši diena buvo paskelbta Tarptautinės muziejų tarybos, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į muziejaus kaip meno, mokslo, gamtos, kultūros paveldo židinio svarbą ir kasmet šia proga vis daugiau muziejų visame pasaulyje nemokamai atveria savo duris lankytojams, skatindami atrasti pasaulio lobynus. Muziejų dienos proga, kviečiame susipažinti su muziejų priešistore bei keisčiausiais pasaulio muziejais!

Pirmasis muziejus ir „Mūzų namai“

Muziejų istorija prasideda nuo privačių kolekcijų – turtingi asmenys, šeimos ar institucijos rinkdavo įdomius, unikalius gamtos objektus bei artefaktus, kuriuos kaupė „įdomybių kambariuose“ (angl. „cabinet of curiosities“). Lankytis tokiuose kambariuose buvo elito garbės reikalas, o objektų kolekcionavimas ir eksponavimas iš karto garantavo aukštesnį socialinį statusą.

Manoma, jog pirmasis muziejus, panašus į tokį, kokį mes įpratę matyti dabar, egzistavo dar nuo V a. prieš mūsų erą. Vykstant Uro mieste esančių rūmų archeologiniams kasinėjimams, buvo atrastos patalpos, panašios į muziejų. Archeologai nustatė, jog įvairūs artefaktai buvo tvarkingai sudėlioti ant molinių cilindrų ir turėjo nedidelius užrašus, parašytus 3 kalbomis. Manoma, jog muziejų kuravo Babilono princesė Enigaldi, vieno iš pirmųjų žinomų archeologų, karaliaus Nabonido, dukra, šis muziejus vadinamas „Ennigaldi-Nanna’s“.

News.discovery.com nuotr.

News.discovery.com nuotr.
„Ennigaldi-Nanna’s“ muziejus.

Muziejų istorijai svarbus ir kitas prieš mūsų erą egzistavęs kultūros židinys – Aleksandrijos Musėjas, įkurtas Ptolemajo I Sotero IV a. pr. Kr. viduryje. Musėjuje tilpo muzika ir poezija, filosofijos mokykla, garsioji Aleksandrijos biblioteka… Nors šiais laikais tokią įstaigą būtų galima laikyti menų ir mokslo akademija, tačiau būtent dėl Musėjo pavadinimo šiandien paveldo lobynus eksponuojančias įstaigas vadiname muziejais. Išvertus iš sen. graikų kalbos, šis žodis reiškia „Mūzų namai“.

Keletas seniausių viešųjų muziejų buvo įkurti renesanso laikotarpiu Italijoje, jų ypač smarkiai ėmė daugėti XVIII, XIX a., o dabar galime džiaugtis šimtais įvairių muziejų visame pasaulyje. Nuo gamtos objektų saugojimo privačių asmenų rūmuose iki milžiniškų, kiekvienam prieinamų meno, technikos, mokslo ir daugybės kitų kolekcijų – taip kartu su žmonija vystėsi ir muziejai.

9 keisčiausi pasaulio muziejai

Islandijos falologijos muziejus. Islandijos sostinėje Reikjavike galite aplankyti muziejų, turintį didžiausią penių kolekciją pasaulyje. Šiuo metu kolekciją sudaro beveik 300 Islandijoje gyvenančių gyvūnų rūšių peniai ir jų dalys (įskaitant ir žmogaus), muziejuje gausu falą vaizduojančių meno kūrinių.

Travel.spotcoolstuff.com nuotr. Eksponatai Falologijos muziejuje.

Travel.spotcoolstuff.com nuotr.

Blogo meno muziejus. JAV, Masačusetse, galite užsukti į Blogo meno muziejų. Nors dėl išsiskiriančių žmonių požiūrių retai kada lengva sutarti dėl meno kūrinių vertės, tačiau žvelgiant į šiuos neliks abejonių – kažkam tikrai nepavyko. Muziejaus kolekciją sudaro ne tik tiesiog netalentingų kūrėjų darbai, čia rasite ir pripažintų menininkų nesėkmių, kurios tikrai sustiprins Jūsų pasitikėjimą savo kūrybiniais gabumais.

Museumofbadart.org nuotr. „Kačiukas Piteris“, Mrs. Jackson

Museumofbadart.org nuotr.
„Kačiukas Piteris“, Mrs. Jackson

Sulabh tarptautinis tualetų muziejus. Jei manote, kad tualetas yra toks paprastas ir kasdieniškas dalykas, jog apie jį net neverta kalbėti, turbūt pakeisite nuomonę apsilankę Tualetų muziejuje Indijos sostinėje Delyje. Muziejus turi sukaupęs eksponatų iš daugiau kaip 50 šalių, o tarp jų galima rasti ir artefaktų, kurie buvo sukurti dar prieš 3 tūkst. m. iki mūsų eros!

Metro.co.uk nuotr.

Metro.co.uk nuotr.

Kapadokijos Plaukų muziejus. Ko gero, daugelis žmonių plaukus matyti mėgsta tik ten, kur jiems vieta – ant kūno. Vis dėlto, Turkijoje, Avanos mieste galite aplankyti muziejų, kuriame eksponuojami daugiau nei 16 tūkstančių moterų plaukai. Ne gana to, jog muziejaus pobūdis jau ir šiaip nėra itin malonus akiai, jis dar ir įrengtas tamsiame, nedideliame urve.

Livesincappadociaproject.wordpress.com nuotr.

Livesincappadociaproject.wordpress.com nuotr.

Nutrūkusių santykių muziejus. Ieškote būdo atsigauti po nepavykusių santykių? Jums gali padėti Nutrūkusių santykių muziejus Kroatijoje, Zagrebe. Iš po pasaulį keliaujančios ekspozicijos muziejus evoliucionavo į tikrą žlugusių santykių meką, kurioje rasite visko – nuo sužadėtuvinių ar vestuvinių žiedų iki rožinių antrankių. Muziejaus lankytojai gali palikti ir savo žlugusius santykius simbolizuojantį artefaktą, taip galbūt šiek tiek palengvindami savo pačių nuoskaudas.

Gypsified.wordpress.com nuotr.

Gypsified.wordpress.com nuotr.

Momofuku Ando greito paruošimo makaronų muziejus. Daugelyje pasaulio šalių greito paruošimo makaronų sriubos ramen, Lietuvoje gerai žinomos kaip „bomžpakiai“, laikomos itin prastu maisto produktu, tačiau reikia pripažinti, kad jos daugybę kartų iš sudėtingų situacijų išgelbėjo ne vieną alkaną skrandį. Todėl Japonijoje, Osakoje, šio kulinarinio šedevro išradėjo Momofuku Ando garbei buvo įkurtas greito paruošimo makaronų muziejus. Muziejuje galite rasti ne tik įvairiausių sriubų pavyzdžių, tačiau ir patys pasigaminti šių išskirtinių makaronų.

Mom.me nuotr.

Mom.me nuotr.

Tarptautinis kriptozoologijos muziejus. Kriptozoologija yra mokslas, bandantis patvirtinti neegzistuojančių gyvūnų, pvz. sniego žmogaus ar Lochneso pabaisos, egzistavimą. JAV, Portlade įsikūrusiame Muziejuje eksponuojami įvairūs natūralūs ir dirbtiniai artefaktai, galimai susiję su šiais mitiniais padarais – nuo plaukų ir išmatų pavyzdžių iki šių būtybių piešinių. Gali būti, jog apsilankę šiame muziejuje ir Jūs imsitės „medžioti“ sniego žmogų!

Gallivant.com nuotr.

Gallivant.com nuotr.

Meguro parazitologijos muziejus. Jeigu kada svajojote iš arti pamatyti askaridę ar utėlę, turite progą tai padaryti Japonijoje, Tokijuje įsikūrusiame parazitologijos muziejuje. Čia ne tik išvysite beveik 9 metrų ilgio kaspiniuotį, tačiau dovanų krautuvėlėje galėsite ir įsigyti marškinėlius su jo atvaizdu! Muziejuje sužinosite apie parazitus, apie kurių egzistavimą anksčiau nieko nenutuokėte, o po apsilankymo norėsite bent du kartus dažniau plauti rankas ir tvarkyti namus.

Timetravelturtle.com nuotr.

Timetravelturtle.com nuotr.

Kanzaso spygliuotos vielos muziejus. Kad ir kaip neįtikėtinai skambėtų, tačiau Kanzase, JAV, galite rasti muziejų, dedikuotą vien tik spygliuotai vielai. Ekspozicijose galite išvysti daugiau nei beveik pustrečio tūkstančio spygliuotos vielos variacijų bei sužinoti, kokią reikšmę ji galimai turėjo JAV formavimuisi.

Tripadvisor.co.uk nuotr.

Tripadvisor.co.uk nuotr.

Muziejų dienos proga kviečiame Jus pasinerti į turtingą Lietuvos paveldo lobyną:

Bilietai į muziejų

Comments

comments