Moters diena – ne tik tulpės

Turbūt vienintelis dalykas, apie kurį visi pagalvojame, kai užsimenama apie Moters dieną – tulpės, dovanojamos moterims. Tulpė – abipusio supratimo ir begalinės meilės simbolis, tačiau Tarptautinė moters diena reiškia kur kas daugiau nei tik meilę moterims. Dažnai pamirštama, jog ji simbolizuoja moterų kovą už lygias teises ir pagarbą pasaulyje. Kviečiame Jus susipažinti su šios šventės ištakomis, idėjomis ir vieta šiuolaikiniame pasaulyje.

iStock_000018981013Medium

Moters diena ne visada buvo kovo 8-oji

1908 metai. Tarp moterų sklinda neramumai ir kyla diskusijos. Moterų priespauda ir nelygybė skatina jas garsiau prabilti ir aktyviai kovoti už pokyčius. 15 000 moterų žygiuoja Niujorko gatvėmis ir reikalauja trumpesnių darbo valandų, didesnio atlyginimo ir teisės balsuoti.

 

1909 metai. Pagal Amerikos socialistų partijos deklaraciją, vasario 28 d. JAV paminėta pirmoji Nacionalinė moters diena. Iki 1913-ųjų moterys toliau švenčia Nacionalinę moters dieną paskutinįjį vasario sekmadienį.

 

1910 metai. Kopenhagoje įvyksta antroji Tarptautinė dirbančių moterų konferencija. Klara Zetkin, tuometinė Vokietijos socialdemokratų partijos Moterų tarnybos lyderė, iškelia Tarptautinės moters dienos idėją. Ji siūlo kiekvienais metais, kiekvienoje šalyje tuo pačiu metu minėti tą pačią šventę – Moters dieną – ir kartu kovoti dėl savo teisių. Daugiau nei 100 moterų iš 17 šalių, konferencijoje atstovaujančių sąjungas, socialistines šalis, dirbančių moterų klubus pasveikina Zetkin pasiūlymą su vieningu pritarimu ir taip atsiranda Tarptautinė moters diena.

 

1911 metai. Sekant Kopenhagoje priimtu susitarimu, 1911-aisiais Tarptautinė moters diena pirmą kartą minima Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje kovo 19-ą dieną. Daugiau nei milijonas moterų ir vyrų dalyvauja mitinguose, skirtuose kovoti už moterų teises dirbti, balsuoti, būti apmokytoms, eiti viešas pareigas bei užkirsti kelią diskriminacijai.

 

1913 metai. Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse, kovodamos už taiką, moterys Rusijoje pirmąjį kartą pamini Tarptautinę moters dieną paskutinį vasario sekmadienį. Tais pačiais metais nutarta šią šventę nukelti į kovo 8-ąją ir nuo to laiko būtent ta diena tampa visame pasaulyje minima Tarptautinės moters dienos data.

Tarptautinės moters dienos paradas, 1913. Nlg.org nuotr.

Tarptautinės moters dienos paradas, 1913.
Nlg.org nuotr.

Kaip moters diena minima pasaulyje?

Daugybėje pasaulio šalių moters diena vis dar turi stiprų politikos atspalvį. Įtakingos ir nusipelniusios moterys šią dieną kviečiamos į įvairius renginius pasisakyti aktualiomis, su šių dienų problemomis susijusiomis temomis. Šiuolaikiniuose pranešimuose dėmesys dažniausiai skiriamas inovacijoms, moters įvaizdžiui žiniasklaidoje, išsilavinimo ir karjeros galimybių svarbai.

 

Azerbaidžane, Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Kazachstane ir dar keletoje šalių moters diena yra pripažinta nacionaline švente bei nedarbo diena (kai kur kovo 8-ąją nedirba tik moterys).

 

Kalbant apie mums įprastesnes tradicijas, šią dieną vyrai visame pasaulyje lepina savo mamas, žmonas, drauges, koleges ir kitas sau svarbias moteris gėlėmis bei mažesnėmis ar didesnėmis dovanomis. Kai kuriose šalyse Tarptautinė moters diena yra sulyginta su Motinos diena – šią dieną vaikai sveikina savo mamas ir močiutes. Lietuvoje Moters dieną pastebimas tulpių „kultas“ – artėjant kovo 8-ajai, šių gėlių parduodama daugiausiai. Vis dėlto, ypatingai ryškių nusistovėjusių tradicijų neturime, pastovu yra tik tai, jog šią dieną moterims parodomas ypatingas dėmesys ir pagarba.

iStock_000016544853Medium

Kad ir kaip žiūrėtume į šią šventę, kovo 8-oji yra puiki proga parodyti pagarbą, dėmesį ir dėkingumą savo mylimoms moterims. Tai prasminga šventė, kartu su tulpėmis leidžianti pražysti ir moterų šypsenoms!

 

O kaip Jūs minite Tarptautinę moters dieną? Lepinate savo mylimąją pusryčiais į lovą, gėlėmis, dovanomis? Jei šios Moters dienos proga ieškote ko nors ypatingo, siūlome dovanoti naujus įspūdžius:

 

Kovo 8-osios dovanos

 

Comments

comments