Ar galėtumėte įsivaizduoti Kalėdas be kelių svarbiausių simbolių: visų vaikų (ir, gali būti, suaugusiųjų) laukiamo Kalėdų senelio, namus puošiančios žaliaskarės Kalėdų eglutės ir jau visų must-have tapusio advento kalendoriaus?
Kad prie Kalėdų stalo ar kalėdinio video skambučio galėtumėte pasidalinti įdomybėmis, pažvelkime kuo šie trys kalėdiniai simboliai yra ypatingi ir kaip jie atsirado. Kodėl Kalėdų senelis vadinamas Santa Claus, kokios yra gražiausios 2020–ųjų eglės Europoje ir kaip atsirado advento kalendorius? Skaitykite toliau!
Kalėdų senelis – iš tikrųjų egzistuojantis žmogus?
Tai, ką šiandien vadiname Kalėdų seneliu, išties yra legendomis apipinta visiškai reali, prieš daugelį metų gyvenusi asmenybė. Dar IV a., dabartinės Turkijos teritorijoje, gyveno žmogus, vardu Mikalojus. Jis buvo ne eilinis miesto gyventojas, bet tuo metu itin vertinamas krikščionių vyskupas, garsėjęs gerais darbais ir dosnumu neturtingiesiems. Dėl daugybės jam priskirtų stebuklų, po mirties Mikalojus net buvo paskelbtas šventuoju!
Šv. Mikalojus buvo ypatingai mėgstamas paprastų žmonių. Sklido legendos, jog jis slapčia dalindavo dovanas vargšams, pavyzdžiui, – naktį pro langą patekdavo į namus ir batuose palikdavo monetų ar kitokių dovanų. Gruodžio pradžioje buvo net švenčiama ypač Belgijoje ir Olandijoje populiari šv. Mikalojaus šventė, kurios metu vykdavo įvairios smagios vakarienės.
Kalėdų seneliu tapo… Amerikoje?
Tad kaipgi šv. Mikalojus tapo Kalėdų seneliu? Manoma, jog dosniojo Mikalojaus legenda su olandų kolonistais nukeliavo į Ameriką, čia ją iš olandų perėmė vėliau teritoriją užėmę anglai. Anglų vaikai susižavėjo legenda apie gerąjį, dovanas dalijantį herojų, šv. Mikalojaus „vizitai“ buvo perkelti į Kūčių naktį, mat anglų protestantai nepripažino šventiesiems paminėti skirtų iškilmių. Vis dėlto, tuomet Kalėdų senelio paveikslas buvo ne toks, kokį esame įpratę matyti dabar.
Dėl tam tikrų kalbos niuansų, šv. Mikalojus anglosaksiškose žemėse buvo vadinamas šv. Nikolajumi arba Nikolu. Susidomėjęs praeities mitais ir legendomis, vienas amerikiečių literatūros profesorius C. C. Moore XIX a. atkūrė šv. Nikolo istoriją – parašė poemą vaikams „Šventojo Nikolo apsilankymas“ („A visit from St. Nicholas“), kurią dabar geriau žinome kaip „Naktis prieš Kalėdas“ („The Night Before Christmas“). Toje poemoje Nikolas buvo mažas elfas, nusileidžiantis kaminu į žmonių namus ir paliekantis dovanų vaikams ant židinio sukabintose kojinėse. Poemoje atsiranda ir dar vienas mums labai pažįstamas Kalėdų senelio atributas – rogės ir aštuoni skraidantys elniai, iš kurių garsiausias – Rudolfas.
Kas toks yra Santa Claus?
Nuo Turkijos iki Olandijos, nuo Olandijos iki Amerikos – tokie keliai šv. Nikolą vedė per pasaulį, kuriame jis kasmet vis labiau žmonių širdyse apsigyvendavo kaip tikras stebukladarys, vaikų globėjas ir dovanų karalius. Olandiškai šv. Nikolas yra Sinterklaas ir šiek tiek pakitus balsėms angliakalbėse šalyse jis buvo pradėtas vadinti Santa Claus. Kitaip tariant, toks Kalėdų senelio vardas yra tik angliškas olandiškų žodžių vertimas ir pritaikymas kalboje.
Tai… koks yra Kalėdų senelio adresas?
Nors daug kalbama apie legendas ir, atrodytų, jos sufleruoja, kad Kalėdų senelis šiuo metu jau negyvena, vis tik, tai nėra tiesa. Tūkstančiai, o gal net ir milijonai vaikų visame pasaulyje kasmet rašo laiškus ir ieško Kalėdų senelio adreso. Vieni sako, kad jis gyvena visai netoliese – Suomijoje, kiti – kad turi rezidenciją JAV ar net po vieną visuose žemynuose. Na o tie, kas nori sužinoti tikrąją jo gyvenimo vietą, Kūčių naktį turėtų stebėti Kalėdų senelio kelionę internete – jis praskrieja pro visą Europą ir aplanko Lietuvos miestus.
Ar jau žinote, kokias dovanas šiais metais po egle slėps Kalėdų senelis?
Įdomiausios Kalėdų eglutės pasaulyje
Didžiausiuose Lietuvos miestuose iki pat paskutinės akimirkos išlaikoma intriga ir nėra aišku, kaip atrodys kalėdinės eglės miestų aikštėse. Panašiai yra ir kituose pasaulio sostinėse ar metropoliuose. Tačiau svetur kartais pateikiama kur kas daugiau staigmenų. Pasirodo, Kalėdų eglučių būta įvairiausių: nuo gyvo medžio iki rekordinės žmonių eglės.
Didžiausias gyvas Kalėdų medis pasaulyje
Didžiausiu gyvu Kalėdų medžiu pasaulyje didžiuojasi Vilmingtono miesto (Šiaurės Karolina, JAV) gyventojai. Tiesa, šis medis visai nėra eglė – tai yra milžiniškas ąžuolas, kuriam, kaip spėjama, yra daugiau nei 400 metų. Pirmą kartą Kalėdoms papuoštas 1928 m., ąžuolas iki dabar džiugina vietinius ir turistus. Šis galiūnas yra daugiau nei 15 m aukščio ir apie 34 m pločio.
Dainuojanti Kalėdų eglutė
Neapsirikite, tai ne eglė su įmontuotais garsiakalbiais, o tikrų tikriausiais žmonių balsais skambanti šventinė eglutė! Dainuojanti Kalėdų eglutė – nuo 1953 m. Šarlotės chorų draugijos vykdomas projektas. Kasmet chorai rengia ir atlieka kalėdinę programą, atitinkamai sustodami ant laiptelių ir tokiu būdu sudarydami eglutės formą. Tokia eglutė – tikras džiaugsmas ne tik akims, bet ir ausims!
Didžiausia pasaulyje plūduriuojanti Kalėdų eglutė
Nors Brazilijoje Kalėdos niekuomet nebūna baltos, tai nesutrukdo brazilams stebinti pasaulio unikaliomis šventinėmis dekoracijomis. Festivalių mieste Rio de Žaneire, Rodrigo de Freitas lagūnoje plūduriuojanti daugiau nei 86 m aukščio Kalėdų eglė atrodo įspūdingai, o ypač naktį, kai jos šviesų atspindžiai atsispindi tamsiame lagūnos vandenyje.
Kalnų eglutė
Centrinėje Italijoje stūksantį Ingino kalną švenčių sezonu puošia įspūdingas kalėdinis darinys – 620 metrų į aukštį nusidriekusi šviečianti Kalėdų eglė. Ant kalno augančios atskiros eglutės apkabinėjamos lemputėmis, o įžiebus šią virtinę galite išvysti bene didžiausią Kalėdų eglutę pasaulyje!
Brangiausia Kalėdų eglutė pasaulyje
Turbūt ne vienam iš mūsų Jungtiniai Arabų Emyratai asocijuojasi su prabanga ir klestėjimu, tad visai nenuostabu, jog ir brangiausią Kalėdų eglutę galima rasti būtent šioje valstybėje. Abu Dabyje, prestižinio „Emirates Palace“ viešbučio foje stovinti milžiniška eglė buvo padabinta juvelyriniais dirbiniais ir brangakmeniais, kurių bendra vertė sudarė daugiau nei 11 mln. JAV dolerių. Tiesa, tokie papuošimai ne kiekvienam skoniui – ant eglutės kabėjo ne tik tradiciniai žaisliukai, tačiau ir vėriniai, apyrankės bei laikrodžiai…
Lego Kalėdų eglutė
Šių metų Sidnėjaus Kalėdų eglutę tikrai galima vadinti viena įspūdingiausių pasaulyje – vienoje iš judriausių miesto gatvių šventėms apsipirkinėjančius praeivius stebino 10 m aukščio iš Lego kaladėlių sumeistrauta Kalėdų eglė. Ši eglutė yra sukonstruota iš daugiau nei pusės milijono kaladėlių, sveria per 3,5 tonos ir yra papuošta ne tik Lego burbulais ir žvaigžde viršūnėje, tačiau ir nuotaikinga Lego Kalėdų senelio figūra.
Rekordinė žmonių eglutė
2014 m. gruodžio 1 d. Hondūre buvo pagerintas pasaulio rekordas – 2945 žmonės per 6 minutes ir 28 sekundes suformavo kol kas didžiausią iš žmonių „sudarytą“ Kalėdų eglutę pasaulyje. Šiuo skaičiumi Hondūras „atėmė“ rekordą iš Argentinos, kurioje 2013 m. buvo suformuota eglutė iš 1982 žmonių.
Advento kalendorius: nuo kosmetikos iki saldumynų
Kalėdos – viena gražiausių švenčių, o jų laukimas – turbūt vienintelis laikas metuose, kai laukti yra malonu. Tikrasis Kalėdų laukimas prasideda gruodžio pirmąją, kai pradedame skaičiuoti dienas iki Kalėdų, o tai daryti mums padeda advento kalendorius. Šiuo metu tai yra vienas populiariausių švenčių atributų ir kiekvienam, tiek mažyliui, tiek suaugusiam turėti advento kalendorių yra privalu. Vaikai dienas iki Kalėdų skaičiuoja saldainiais, moterys – kosmetika, vyrai – knygomis ar dar kitais įvairaus dydžio, tūrio ir turinio adventų kalendoriuose randamais daiktais. Kaip ši tradicija – kurti atskirą advento kalendorių – atsirado?
Tegul kiekviena advento diena prasideda su linksma pramoga! Sugalvokite, ką galite nuveikti kiekvieną dieną. Nuo tokių mažų pramogų kaip: kino vakaras namuose, susitikimas su seniai matytais draugais, stalo žaidimai su šeima, iki didesnių nuotykių savaitgaliais.
Advento kalendoriaus gimtinė – Vokietija
Advento kalendorius mena dar XIX amžių. Kalbama, kad pirmasis tokio kalendoriaus idėją pradėjo naudoti Vokietijos parapijietis, o XX amžiuje buvo išleistas pirmasis advento kalendorius su verčiamais lapeliais. Ši Kalėdų laukimo idėja greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Deja, Antrojo pasaulinio karo metu advento kalendoriai buvo labai riboti, leidžiami itin mažu tiražu ir be paveikslėlių. Karui pasibaigus kalendoriai vėl prisikėlė, nuolat tobulėja ir džiugina vaikus bei suaugusius iki pat šių dienų.
Sukurkite savo advento kalendorių
Skubantys advento kalendorių galite įsigyti tiesiog parduotuvėje. Spalvoti, linksmi su mažomis tirpstančio burnoje šokolado plytelėmis… O tiems, kurie nori šiam svarbiam Kalėdų laukimo akcentui skirti daugiau – atraskite tą gausybę idėjų, kaip sukurti nors ir mažą džiaugsmą kiekvieną dieną.
Būkite išradingi. Atraskite, kas Jus, Jūsų artimuosius ar mažuosius džiugina ir paverskite Kalėdų laukimą tikra švente! Namų gamybos, su meile supakuoti, šokoladiniai saldainiai ar sausainiai pradžiugins tikrus smaližius ir mažuosius Kalėdų senelio gerbėjus. Nuoširdūs palinkėjimai – bus ne tik nuotaiką kelianti dovana šeimos nariui, bet ir bus žavinga namų dekoro detalė. O galbūt norite advento metu artimuosius nustebinti gerumu? Sukurkite advento kalendorių, kuriame kiekvieną dieną gausite po mažą darbelį, kuris sukurs gerą nuotaiką ir pradžiugins artimuosius. Svajokite!