Virtuali realybė pradeda naujų pojūčių erą

Jau kurį laiką netyla kalbos apie virtualios realybės akinius „Oculus Rift“ – iš tiesų, šis išradimas žada visiškai naujų pojūčių kiekvienam, pasiryžusiam juos išmėginti. Nors virtualios realybės akinius bandoma sukurti jau keletą dešimtmečių, tačiau būtent „Oculus VR“ produktui yra prognozuojama tikra sėkmė. Kviečiame Jus trumpai susipažinti su šio stulbinamo išradimo istorija ir sužinoti, pagal kokį paprastą „receptą“ gaminami „Oculus Rift“ virtualios realybės akiniai.

Pcworld.com nuotr.

Pcworld.com nuotr.

Idėja kilo iš fantastikos knygų

„Oculus Rift“ akinių kūrėjas – 21-erių metų amerikietis Palmer Luckey. Vaikinas virtualios realybės idėja susidomėjo dar ankstyvoje paauglystėje, skaitydamas mokslinės fantastikos knygas, o būdamas 16-os jis pradėjo kolekcionuoti įvairių gamintojų iki tol sukurtus virtualios realybės šalmus, mat tikėjosi rasti variantą, kuris būtų tinkamas kompiuteriniams žaidimams. Nors Luckey visai neplanavo pats kurti savo virtualios realybės akinių, tačiau, po trejų metų paieškų ir daugiau nei pusės šimto jo poreikių nepatenkinusių akinių modelių, vaikinas nusprendė, jog šios užduoties teks imtis pačiam.

 

Produkto gaminimo pradžioje, Luckey užmojai tikrai nebuvo dideli – vaikinas planavo šiek tiek lėšų savo projektui susirinkti radęs bendraminčių investuotojų „Kickstarter“ minios finansavimo internetiniame portale, o produktą pagaminus, išsiuntinėti po kopiją kiekvienam, prisidėjusiam bent 300 JAV dolerių. Galbūt projektas ir būtų tyliai pasibaigęs, tačiau Luckey kuriamais virtualios realybės akiniais susidomėjo visame pasaulyje žinomas kompiuterinių žaidimų programuotojas John Carmack. Jis sukūrė tuometiniams Luckey akiniams skirtą populiaraus kompiuterinio žaidimo „Doom“ versiją ir taip patraukė daugybės technologijų ir žaidimų fanatikų dėmesį. Tokiu būdu, Luckey „Kickstarter“ kampanija surinko stulbinamą sumą – 2,4 milijono JAV dolerių.

Edge-online.com nuotr. Jaunasis

Edge-online.com nuotr.
Jaunasis „Oculus Rift“ išradėjas P. Luckey

Akinių sandara – paprasta, tačiau veiksminga

Daugeliui atrodo nesuvokiama, kokiu principu sukuriama realybės iliuzija. O pasirodo, jog pradžia visai nėra sudėtinga – tereikia mobiliojo telefono ekrano, dviejų lęšių, judesių sekimo įrenginio ir korpuso bei dirželių, laikančių įtaisą ant veido. Užsidėjęs akinius žmogus ekraną mato per du lęšius, pasuktus pagal žmogaus regos trajektoriją ir sukuriančius stereoskopinį vaizdą. Ekrane rodomi du vienodi vaizdai – kiekvienai akiai po vieną. Judesių sekimo įrenginys fiksuoja galvos judesius ir pagal tai keičia vaizdą, tad sudaromas įspūdis, jog dairomasi po realią erdvę. Nors dabartinė akinių kūrėjų komanda teigia susidurianti su nemažai sunkumų, tačiau jie tikina, jog su laiku visi pojūčiai atrodys daug tikresni.

 

„Oculus Rift“ dabartis ir ateitis

P. Luckey įkurta „Oculus VR“ kompanija netruko išsiplėsti, o darbai – įgauti pagreitį. Šių metų kovo 26-ąją buvo paskelbta, jog „Oculus Rift“ potencialu susidomėjęs Facebook savininkas M. Zukerbergas įsigijo „Oculus VR“. Nors tai sulaukė nemažai neigiamų reakcijų, tačiau P. Luckey teigia, jog kompanija ir toliau veikia visiškai nepriklausomai, tačiau toks sprendimas užtikrino stabilias investicijas produkto vystymui.

 

Nors virtualios realybės akiniai kuriami daugiausiai kompiuteriniams žaidimams, tačiau jų galimybės yra žymiai platesnės. Virtualios realybės simuliatoriai naudojami įvairių profesijų specialistų apmokymams, medikai įrodė, jog virtualios realybės simuliacijos gali padėti įvairių fobijų gydymui. Norvegijos kariuomenė jau naudoja „Oculus Rift“ kaip pagrindinę dalį įrenginio, padedančio tankistams matyti aplinką uždaro tanko viduje.

Jei projektas ir toliau vystysis tokiu sparčiu tempu, gali būti, jog virtuali realybė jau greitai taps daugybės žmonių kasdienio gyvenimo ar darbo dalimi.

Defense-update.com nuotr. Norvegų kariuomenės tankistas bando

Defense-update.com nuotr.
Norvegų kariuomenės tankistas bando „Oculus Rift“.

Ar virtuali realybė tikrai realistiška?

Virtualios realybės akinių „Oculus Rift“ poveikį ir savo kailiu išbandė, ir ne kartą stebėjo LaisvalaikioDovanos.lt komanda – važinėjomės virtualiais amerikietiškais kalneliais. Atrodo neįtikėtina, tačiau užsidėjus akinius protas iš tiesų patiki, jog esi kažkur kitur: aplinkui matai vandenyną, kalnus, pilį, saulėtą, giedrą dangų… Tuo metu iš lėto kyli bėgiais. Nors ir bandai save įtikinti, jog viskas netikra, tačiau pažiūrėjus žemyn susvyruoji ir ima šiek tiek linkti kojos. Prasidėjus pačiam važiavimo smagumui, ne vieną ir ne du reikia prilaikyti, kad nenukristų – nors kojomis ir tvirtai stovi ant žemės, tačiau vaizdas taip sumaišo smegenis, jog visi kiti pojūčiai pasidaro tiesiog nebesvarbūs. Tiesa, kiekvieno užsidėjusio akinius reakcija labai skirtinga – kai kas tik susvyruoja ir aikteli, o kai kas nebenustovi ant kojų ir klykia tarsi tikrame atrakcione, ir po to svyruoja dar net kurį laiką po važiavimo. Tačiau galų gale rezultatas išsilygina – visi šypsosi ir rodo į viršų pakeltus nykščius.

Amerikietiški kalneliai

Jei ir Jūs norite išbandyti virtualiąją realybę, sekite mūsų Facebook paskyrą ir sužinokite, kokiame renginyje lauksime Jūsų ir vėžinsime virtualiais amerikietiškais kalneliais!

 

Comments

comments