Spalvingiausia pavasario šventė – Velykos

Margučiai, šokoladas, zuikiai – iki Velykų liko mažiau nei dvi savaitės! Velykos – puiki proga susiburti šeimai, o ypač smagu, kai geras oras, ir kieme galima ridenti margučius. Vis dėlto, ar kada nors susimąstėte, kodėl dažome kiaušinius ar kodėl Velykas vadiname būtent Velykomis? Kviečiame sužinoti!

shutterstock_19707169

Kas yra Velykos?

Šis klausimas atrodo šiek tiek juokingas, juk visi žinome, kad Velykos – Kristaus prisikėlimo šventė. Ir vis dėlto, su religija susiję papročiai yra ėjimas į bažnyčią ir sakralinės ceremonijos, o visi kiti – išlikusios pagonybės tradicijos. Iki įsigalint krikčionybei, Velykos buvo didžiausia pavasario atėjimo ir gamtos atgimimo šventė.

 

Pavadinimo kilmė

Mūsų šventės pavadinimas yra „pasiskolintas“ iš slavų tautų, dažnai manoma, kad konkrečiai – iš baltarusių: jų Didžioji diena „Вялікдзень“ (Vyalikdzen’) lietuvių kalboje pavirto Velykomis. Germanų kalbose (pvz., angl. Easter, vok. Ostern) pavadinimas kilęs nuo pagonių aušros deivės Ostaros (dar vadinama Estre, Estara, Eastre, Eostre ir pan.) vardo. Manoma, kad ši deivė buvo garbinama pavasario atgimimo švenčių metu.

Nshrine.com nuotr. Deivė Eostre

Nshrine.com nuotr.
Deivė Ostara

Velykiniai margučiai

Krikščionys Velykų margutį laiko Jėzaus Kristaus prisikėlimo simboliu, tačiau kiaušiniai buvo laikomi ypatingais daugelyje senųjų kultūrų. Kiaušinis – užgimstančios gyvybės simbolis: nors iš išorės jos ir nematyti, tačiau viduje mezgasi netrukus pasaulį išvysiantis gyvas sutvėrimas. Anksčiau būdavo įprasta (taip vis dar daro nemažai žmonių) savo mylimiems žmonėms dovanoti virtus, dažytus vištos kiaušinius, taip linkint laimės ir sėkmės, tačiau pastaraisiais metais keitimąsi margučiais vis labiau keičia šokoladinių kiaušinių dovanojimas.

 

Tradiciškai kiaušiniai buvo dažomi raudonai – ši spalva simbolizuoja Kristaus kraują – tačiau vėliau imta naudoti ir kitas spalvas, puošti įvairiais ornamentais, kiaušinių marginimas tapo mėgstama šeimos velykine pramoga. Ypatingu menu laikomas kiaušinių dekoravimas vašku bei skutinėjimas – šie būdai reikalauja daug kruopštumo, o jų tradicijos yra perduodama iš kartos į kartą.

Velykiniai žaidimai

Jau nuo senų laikų Velykos buvo šventė, kurios metu susiburia visa šeima. Ši šventė ypač smagi mažiesiems – ne vien dėl skanumynų, tačiau ir todėl, kad Velykų dieną įprasta žaisti su margučiais.

 

Populiariausias žaidimas Lietuvoje – margučių ridenimas. Kiaušiniai ridenami rine – specialiai tam skirtu, dažniausiai mediniu loveliu. Šio žaidimo tikslas labai paprastas – numušti kuo daugiau ant žemės esančių margučių. Tiesa, margučių ridenimas gali būti ir kitoks. Pavyzdžiui, Amerikoje įprasta lenktyniauti, savo margutį per pievą ridenant mediniu šaukštu.

 

Kitas smagus velykinis žaidimas – margučių „medžioklė“. Įvairiose namų ar kiemo vietose prislapstoma margučių, o žaidėjai turi juos rasti. Laimi tas, kuris randa daugiausiai margučių (arba šokoladinių kiaušinių). Žaidžiama ir kitaip – kieme ant pievelės padedama daugybė kiaušinių ir tuomet esmė yra nebe atidumas, o greitis.

Panamafirst.net nuotr.

Panamafirst.net nuotr.

Velykos – saulėta ir linksma šventė, kupina šaunių užsiėmimų visai šeima, tai nuostabi galimybė praleisti laiką su artimiausiais žmonėmis ir pasidžiaugti atgimstančia gamta. Tad visiems Jums linkime kietų margučių ir puikios nuotaikos!

 

Comments

comments