Valentino dienos istorija arba kas žinoma apie Šv. Valentiną

Iki Valentino dienos liko visai nedaug, tad kviečiame susipažinti su Meilės dienos ištakomis ir pačiu šventu Valentinu.

shutterstock_296132504

Šiek tiek istorijos

Senovės Romoje vasario 13-15 dienomis buvo švenčiamos Luperkalijos, pagoniškas vaisingumo festivalis – jau iš čia kilo tradicija Meilės dieną švęsti būtent tomis dienomis. Šis festivalis buvo ypač laukiamas jaunų žmonių, mat jo išvakarėse vykdavo meilės „loterija“: netekėjusių merginų vardai būdavo užrašomi ant lapelių ir sumetami į indą, o vaikinai išsitraukdavo po lapelį – savo šventės porą. Nors „įsipareigojimas“ galiodavo tik šventės metu, tačiau dažnai išaugdavo ir į šį tą rimtesnio! Luperkalijų metu romėnai turėjo ir gana keistų ritualų. Sakoma, jog, siekiant pagerinti moterų vaisingumą, nuogai išsirengę vyrai išplakdavo jų nugaras su botagais, pagamintais iš ožio ar šuns odos.

 

Šv. Valentino dienos pavadinimą Meilės diena įgavo apie 500-uosius mūsų eros metus, dėl išaugusios krikščionybės įtakos pasaulyje. Kadangi Luperkalijos vis dar buvo mėgstamos ir minimos daugelio žmonių, siekdamas „sukrikščioninti“ šią šventę, tuometinis popiežius Gelasijus I vasario 14-ąją paskelbė šv. Valentino diena. Vis dėlto, romantinę prasmę, kokią mes ją suvokiame, šventė įgavo vien dėl įvairių kūrėjų jai suteiktų reikšmių.

17a

Nors įvairūs viduramžių menininkai jau anksčiau minėjo Valentino dieną kaip meilės šventę, tačiau labiausiai šią idėją „išplatino“ Viljamas Šekspyras, panaudojęs Šv.Valentino dienos motyvą Hamleto ir Ofelijos meilės istorijoje. Turbūt todėl Valentino diena pirmiausiai ir išpopuliarėjo Anglijoje – čia jau XVIIIa. viduryje vasario 14-ąją imta keistis meilės atvirutėmis. XIXa. atvirutės taip išpopuliarėjo, jog pradėta jų masinė prekyba. Pamažu šventė išplito po visą pasaulį, prie atvirukų prisidėjo gėlės, prie gėlių – saldainiai, o dabar Valentino diena tapo viso pasaulio įsimylėjėlių masiškai švenčiama proga.

 

O kas tas Valentinas?

 

Retai kalbama, kas toks buvo tas šventasis Valentinas ir kodėl būtent jam teko garbė tapti visų įsimylėjėlių globėju. Kadangi tikslių duomenų išlikę nėra, kyla svarstymų, kiek apskritai egzistavo šventųjų tokiu vardu ir kuris iš jų yra būtent tas, minimas vasario 14-ąją. Vis dėlto, labiausiai paplitusioje legendoje pasakojama romantiška istorija apie III-iame mūsų eros amžiuje Romoje gyvenusį kunigą.

 

Pasak istorijų, tuo metu Romą valdęs imperatorius Klaudijus jauniems vyrams uždraudė tuoktis – jis manė, jog vienišiai kausis aršiau nei šeimą turintys vyrai, mat jie neturi, ką prarasti. Vis dėlto, daugybė jaunų porų norėjo įtvirtinti savo jausmus santuokoje ir čia jiems padėjo kunigas Valentinas – jis nepaisė imperatoriaus įsakymo ir slapta sutuokdavo įsimylėjėlių poras. Po kurio laiko, dėl savo nepaklusnumo imperatoriaus įsakams Valentinas buvo įkalintas, tačiau čia legendos prabyla apie jo paties meilės istoriją. Pasakojama, jog kalėjime Valentinas sutiko jauną merginą, savo kalėjimo prižiūrėtojo dukterį, kuri buvusi akla. Nutiko stebuklas ir savo maldomis Valentinas merginai sugrąžino regėjimą, o kartu tarp jų užsimezgė šilti jausmai. Dėl savo nusikaltimų kunigas buvo nuteistas mirties bausme, o savo paskutinį laišką mylimai merginai jis pasirašė žodžiais „nuo tavo Valentino“ – ilgainiui tai tapo populiaria fraze pasirašant meilės dienos sveikinimus.

iStock_000014304580Small

Nors visos istorijos ir yra apipintos fantazijų bei pasakiškų motyvų, o įvairiose versijose kai kurie faktai skiriasi, tačiau šventas Valentinas visuomet buvo vaizduojamas kaip užjaučianti, herojiška ir, svarbiausia, romantiška asmenybė. Turbūt tokios reputacijos dėka Valentino asmuo tapo labai mylimas jau minėtų viduramžių menininkų. Jo asmuo tarsi atliepė smarkiai išpopuliarėjusią riterių kultūrą kartu su tarnavimu savo širdies damai, kilnumo, idealios meilės idėjomis. Tokiu būdu šv. Valentinas, kartu su savo vardu nešdamas meilės idėją,  atkeliavo iki mūsų dienų.

 

Skeptikai Valentino dieną dažnai vadina išgalvota švente, tačiau tai nėra tiesa – ji turi savo ilgametę istoriją. Kiekvienam romantikui Valentino diena yra tiesiog puiki proga pradžiuginti savo antrąją puselę, tad linkime šiais metais nestokoti idėjų ir savo mylimą žmogų palepinti gražiomis akimirkomis drauge! Rinkitės iš daugybės Valentino dienos dovanų!

 

Comments

comments