Iš kur atsirado Velykų bobutė? – trumpa istorija

Velykos – tai spalvingų velykinių margučių, kvapnių tulpių, kačiukų ir įvairių gardumynų kupinas laikas. Bet ne tik tai! Kiek žmonių, tiek yra ir asociacijų bei kiekvienos šeimos puoselėjamų velykinių papročių. Daugeliui lietuvių tai metas, kada galima pabūti su šeima ir tiesiog smagiai praleisti laiką. Prie šventinės nuotaikos prisideda Velykų bobutė kaip tradicija, kurios esmė – nuo vaikų paslėpti dažytus margučius, saldainius ir mažas dovanėles. Mažieji mielai jų ieško visur, kur tik įmanoma.

Velykų bobutės dovanos vaikams

Velykų simboliai: margučiai ir Velykų bobutė

Taigi, kas tiksliai yra ta Velykų bobutė? Anksčiau Velykų sekmadienį ir pirmadienį nuo vaikų būdavo slepiamos dovanos – saldainiai, velykiniai kiaušiniai ar šokoladiniai zuikiai. Kad dovanų radimas teiktų kuo daugiau džiaugsmo, bobutės dovanoti krepšeliai būdavo paslėpti slapčiausiuose namų kampeliuose ir sode. Šiandien vis dažniau bobutė atneša dovanas į namus, tačiau dovanų paieška – būdas įtraukti į šventę visą šeimą ir Velykų dieną paversti tikrai ypatinga.

Velykų bobutės ištakų reikėtų ieškoti pagoniškuose papročiuose. Anksčiau germanų ir anglosaksų šalyse buvo garbinama pavasario deivė Ēostre, iš kurios vardo kilo Velykų šventė – Velykos ir vokiškas Osternas. Deivės mėgstamiausias kompanionas buvo kiškis, kuris simbolizavo vaisingumą ir klestėjimą, buvo susijęs su pavasario atėjimu. Vokietijoje, Austrijoje ir Šveicarijoje konditerijos parduotuvėse Velykų laikotarpiu yra siūlomi įvairūs šokoladiniai gaminiai, daugiausia – kiškio figūrėlės ir įvairaus dydžio kiaušiniai. Veimare, Vokietijoje, iki šiol puoselėjama tradicija, prisimenant poetą Johaną Wolfgangą Gėtę, kuris Velykų ketvirtadienį pakvietė vaikus į savo sodą, kuriame jie ieškojo kiškio paslėptų velykinių margučių. 

Lietuvoje labiau prigijo Velykų bobutės simbolis. Velykų bobutė – arba Velykė – tai miške gyvenanti moteris, kuri su kiškių pagalba margina kiaušinius ir juos Velykų rytą dovanoja vaikams. Dovanėlės atvežamos cukriniame arba vaškiniame vežimaityje, kurį traukia pakinkyti kiškiai. Įvairiose šalyse Velykų papročiai ir simboliai skiriasi, tačiau bet kuriuo atveju – tai viena laukiamiausių vaikų švenčių dėl daugybės skanėstų, randamų Velykų rytą.

Velykinės dovanos

Velykinės dovanos

„Neužmirštamos Velykos su šeima“ – tai velykinė „Laisvalaikio Dovanos“ kampanija, skatinanti ieškoti ir įgyvendinti savo svajones – tiek mažas, tiek dideles šeimos rate. Nepriklausomai nuo amžiaus, verta ieškoti ne tik velykinių saldumynų namuose ir soduose, bet ir įdomių potyrių, kurie džiugintų mus ir mūsų artimuosius. Velykos, siejamos su pavasariu, yra puikus metas pasirūpinti savimi ir savo poreikiais, taip pat galimybė praleisti nepamirštamas akimirkas su artimaisiais ir užmegzti pokalbius, kuriems kasdien pritrūksta laiko.

Comments

comments