Joninių tradicijos: mistikos ir burtų naktis

Viena laukiamiausių ir populiariausių vasaros švenčių – Joninės, kitaip dar vadinamos Rasos švente, Rasomis, Kupolinėmis. Trumpiausia vasaros naktis yra kupina šėlsmo ir linksmybių, tai puiki proga susitikti su draugais ir pasilinksminti gamtoje, tačiau daugybė primirštų Joninių tradicijų kiekvienam iš mūsų gali pasiūlyti daugiau nei dar vieną paprastą vakarėlį. Iš užmaršties pažadintos senosios tradicijų reikšmės ir burtai šiai nakčiai suteikia ypatingą romantiškos mistikos atspalvį.

paparcio ziedas

Paparčio žiedas

Paparčio žiedo ieškojimas – viena populiariausių iki šių dienų išlikusių senųjų tradicijų. Paparčio žiedas – žinių ir aiškiaregystės simbolis. Tikima, jog jis pražįsta tik vienai akimirkai – lygiai vidurnaktį, o radęs šį žiedą tampa visažinis. Pagal senuosius papročius, žiedo ieškoti reikėdavo vienam ir visiškoje tyloje, tačiau šiais laikais, artėjant vidurnakčiui, į romantišką pasivaikščiojimą paslaptingojo stebuklo beieškant vis dažniau leidžiasi poros. Kas žino, gal šiais metais šį stebuklingą žiedą atrasti pavyks būtent tau?

vainikai

Vainikų plukdymas

Dar viena iki mūsų dienų išgyvenusi Joninių šventės tradicija – vainikų plukdymas. Anksčiau buvo tikėta, jog trumpiausią metų naktį vanduo pasižymi ypač stipriomis magiškomis galiomis, o vainikėlių plukdymas parodo įsimylėjėlių ateitį. Buvo manoma, jog šalia plaukiantys vaikino ir merginos vainikėliai reiškia, kad jiems lemta susituokti dar tais pačiais metais. Kartais merginos į vandenį leisdavo du vainikus – jei vandenyje šie nuplaukdavo į skirtingas puses, vadinasi, su mylimuoju teks išsiskirti, o jei šalia – susižieduoti. Dar tikėta, kad, jei vainikėlis plaukia, mergina ištekės, o  jei stovi vietoje, iki kitų metų vyro susirasti nepavyks. Pagal kitą senąjį paprotį, vainikus merginos ne plukdydavo, o mesdavo atgalia ranka per galvą. Iš kelinto karto jis užsikabindavo už medžio, už tiek metų merginai buvo lemta ištekėti. Vainikų burtas – labai paprastas, todėl jį išbandyti ir paslaptingąją Joninių naktį į savo ateitį žvilgtelėti gali kiekvienas.

puokstesKupolinės puokštės

Šiais laikais jau daug rečiau sutinkama Joninių tradicija – kupolinės puokštės rinkimas. Kupolėmis vadintos ramunės, jonažolės, mėlynai ir geltonai žydintys žolynai. Puokštes rinkdavo ne tik merginos, bet ir vaikinai, o surinktos gėlės buvo naudojamos ateičiai spėti. Pavyzdžiui, žydintis dobilas merginos puokštėje reiškė puikų jaunikį, o ramunė vaikino puokštėje – gerą nuotaką. Smilgos reikšdavo turtus, dilgėlės – apsaugą nuo visokių priešų, vijoklinė rožė laikyta perspėjimu, jog gali atsirasti netikrų draugų ir pan. Įsimylėjusios merginos savo puokštėse ieškodavo ramunių ir skaičiuodavo jų žiedlapius – nelyginis skaičius reikšdavo, jog merginos jausmai nesulaukia atsako, o lyginis – jog mylimasis irgi jai neabejingas. Keista, jog šis paprotys taip smarkiai primirštas – juk, net ir nepaisant visos puokščių magijos, naktinis pasivaikščiojimas kvepiančiomis vasaros pievomis ir gėlių rinkimas neabejotinai yra labai žavus ir romantiškas užsiėmimas.

lauzas

Saulės sutikimas

Nors Joninių naktis ir labai trumpa, tik stipriausieji lieka sutikti aušros. Senovėje buvo manoma, jog tie, kurie trumpiausią vasaros naktį praleidžia būdami gamtoje, o ne miegodami, visus metus nestokos sveikatos ir jėgų. Tikima, jog ypatingos stiprybės pasisemti buvo galima braidant rytinėse rasose, o drąsiausieji jose netgi „maudydavosi“ – voliodavosi po rasotą žolę. Braidymas po ryto rasą – labai žaismingas ir smagus paprotys, kuris kartu ir atgaivins, ir prablaškys po ilgos šventinės nakties.

Joninės – labai unikali ir savo papročių gausa bei įvairove išsiskirianti šventė. Pasitelkus šiek tiek fantazijos ir pasinėrus į burtų ir mistikos pasaulį, trumpiausia metų naktis gali tapti nepamirštama. Linkime smagiai atšvęsti ir, žinoma, nepamiršti pasveikinti pažįstamų Jonų ir Janinų!

Pačias originaliausias dovanas Janinoms ir Jonams rasi Joninių dovanos

Comments

comments